סמרתון 2018- סיכום יום 3

סמרתון 2018 יום תחרות שלישי
 
צחי אוחובסקי מסכם את יום התחרות השלישי של מרתון אופני ההרים המדברי.

צילום: שחף הבר, יואב לביא 


 
 
וואו איזה יום… אבל תכף נגיע לזה. אחרי שבערב היום הראשון הייתי די מפורק, אתמול התאוששתי והתפניתי להנות מכפר התחרות המפנק. המיקום סביב האגם בפארק תמנע מדהים ביופיו. אנחנו זכינו ללון במתחם הקרווילות המפנק - אוהלי דלוקס משפחתיים על בסיס עגלה נגררת, הרגשה של ספארי באפריקה. הצטרפתי לסשן יוגה מצויין על שפת האגם אחה'צ עם ניל אובריין, אלוף ישראל לשעבר בקרוס קאנטרי שהפך ליוגה מאסטר. בהמשך הופעה של הרכב דרומי חביב, ארוחת ערב, ותדריך היתולי של נימי כולל טקס פודיומים. ובין לבין מפגשים עם חברים, בירות, אלכוהול, ונשנושים. אווירה מעולה. 

 
 
בלילה ירד גשם חזק, ובבוקר הקרקע היתה רטובה ומהודקת. מסתבר שחלקים מהמסלול הוצפו והזינוק נדחה בשעה וחצי ע"מ לאפשר למארגנים להזיז את תוואי המסלול והסימונים. היום הצטרפו גם רוכבים חד-יומיים ומשפחות והפארק לובש פנים חגיגיות, עם dj מהבוקר ומסלול רכיבת מכשולים לילדים בחסות הcycling academy. למרות הלילה הגשום השמש זורחת, השמיים כחולים והאווירה מטריפה.
 
אנחנו מזנקים הפוך לכיוון הסיום של אתמול ומהר מאד מתחילים לטפס. היום זינקנו מבוקס B כך שעם הזינוק ניסינו לצמצם. מה שאומר 10ד'ק ספרינט שבסופם אנו פוגשים את עליית ההפתעה שהבטיח נימי בתדריך - טיפוס של 240 מטר על פני 2 ק"מ מה שאומר שיפוע ממוצע של כ11%, ומה שאומר שהשיפוע המירבי במקטעים מסוימים לא הגיוני. תוסיפו לזה דרדרת ושמש קופחת ותקבלו "מוות". למזלנו הגשם שירד בלילה הידק את הקרקע כך שהרוב היה רכיב. הירידה מהפסגה תלולה ומדורדרת אף היא, מה שנקרא "ירידה מפגרת". משם אנו רוכבים מעט במישור כשמסביב סחף ושלוליות משטפונות הלילה. אנו רוכבים דרך ערוץ נחל יפהפה לבסיס באר אורה ומשם דרך נחל הפסלים, נוף הלקוח מסרטי מערבונים, והחריצים שעשו השטפונות בדרך מוסיפים לעניין. בהמשך אנחנו מושכים צפונה ומתחילים מקטע התשה ארוך של כ15ק'מ לכיוון צפון חזרה אל תמנע. דרך רעה ברוח אף, ואנחנוו עובדים מול הרוח עם זוגות מזדמנים.   

 
 


 


הדרך מושכת לכיוון חולות ססגון, שם אנחנו נכנסים לבקעת תמנע מצפון, ולאחר תחנת רענון משתלבים אל תוך סינגל תמנע המדהים ביופיו לעוד 14ק"מ אחרונים של רכיבה. הגוף כואב, אבל הנוף הדהים והידיעה שהסבל תכף מאחורינו נותנים אנרגיה, ואנו דוחפים אל קו הסיום, ואל הקרנבל סביב אגם תמנע.
 
הסמרתון הוא חווייה רצינית. זוהי כבר הפעם הרביעית שאני עושה אותו, ובכל פעם נהנה כאילו זאת הפעם הראשונה. השילוב של מסלולים תובעניים, נופים מדהימים, אוירה חברית מיוחדת, וכפר תחרות במיקום נדיר ביופיו, יוצרים חוויה ייחודית ומדהימה. שלא תתבלבלו, המירוץ מאד קשה פיזית, אבל האווירה מרגישה פחות תחרותית מאשר למשל באפיק ישראל, ויותר ידידותית לרוכבים שאינם תחרותיים. אמנם בחוד מתרחשים קרבות עזים על הפודיום, אבל רוב המשתתפים באים בשביל המסלולים המדהימים והבירה של אחרי. השנה הייתה לדעתי המהדורה המוצלחת ביותר, עם מסלולים מאוזנים, ומזג אויר נדיר שהעצים את האווירה. עוד מילה טובה לצוות ההפקה ובעיקר למתנדבים המדהימים שפינקו אותנו בתחנות הרענון. אתם מדהימים.  נתראה בשנה הבאה! 


 
 


 ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 

סטייג' 3- מסלול קצר ואינטנסיבי, קצב מטורף, מלחמה על הובלה וזוכים מאושרים.
 

סיכום היום השלישי והאחרון של סמרתון 2018
 
 
הסטייג' האחרון והקצר של סמרתון 2018 חתם באופן סופי את ניצחונם הכללי של עומר כצמן ונועם שילר בסמרתון 2018.
לאחר יום רכיבה קשוח וארוך בסטייג' 2, קיבלו הרוכבים סטייג' סיום עם מסלול קצר יחסית שכלל כ 53 ק"מ עם 860 מ' טיפוס מצטבר. אחרי עוד לילה גשום מאוד בהרי אילת, נחלים רבים במסלול הסטייג' שטפו ושעות לפני הזינוק נאלצו המארגנים לשנות חלק ממתווה התחרות ולדחות את שעת הזינוק. בתמורה לכך זכו הרוכבים בתנאי רכיבה מעולים ואווירה נהדרת בכפר התחרות שהתמלא רוכבים רבים מקרב המשתתפים החד יומיים. אחרי זינוק מכפר התחרות בפארק תמנע הגיעו הרוכבים לקטע מלך ההר של אוקלי בטיפוס להר חכליל. עלייה תלולה, קצרה וכואבת אותה ניצח נועם רזנצוויג בזמן של 14:44. ירידה מהר חכליל חיברה את הרוכבים למקטע של שביל ישראל לאופניים לכיוון דרום, משם לקטע זורם ומהיר לכיוון באר אורה ולקניון הפסלים, אזור ייחודי עם פיסולים טבעיים ומטריפים מאבן חול. אחרי כל הכיף הזה, זכו הרוכבים לקטע התשה בן 17 ק"מ של מישור מדומה לכיוון דרום עד לכניסה לעמק ססגון המרהיב. משם כניסה לסינגל פארק תמנע, 14 ק"מ של שעשועים על השביל האדום דרך התצורות הגאולוגיות הייחודיות והצבעוניות של הפארק עד לקו הסיום בכפר התחרות.   


 

עם פער של כ-4 דקות בתוצאה הכללית בין הצמד כצמן/ שילר, לבין הצמד דרור/ ישראלי, נפתח הסטייג' השלישי בקצב גבוה של דבוקת המובילים כשמאחוריהם כל השאר. העלייה המרכזית של היום לכיוון פסגת הר חכליל החלה לפרק את הדבוקה כשבחזית נצבים צמודים שני הזוגות המובילים של המרוץ. הירידה התלולה והטכנית מההר נתנה יתרון לאמנון ישראלי ויואב דרור שדם אנדורו זורם בעורקיהם והם מצליחים לראשונה היום להתייצב לפני שילר וכצמן. בקטעי הגבעות לכיוון באר אורה עד לנק' ההאכלה הראשונה בק"מ ה 23 שני הזוגות עדיין מנהלים בניהם מאבק על המיקום בחזית, אך מקטע ההתשה הארוך במקביל לכביש הערבה נותן את היתרון לשילר חיית המישורים והם מתחילים לייצר פער ניכר על זוג הרודפים. 3 דקות אחריהם מתחולל עוד מאבק הפעם על המקום השלישי. דביר אלמוג ובן זוגו גיא כפתורי רוכבים בדבוקה יחד עם אליעד דניאל ודוד רזניק שנמצאים בפער של 4 דקות מהם בזמן המצטבר. אליהם מצטרפים לראשונה עוד זוג רוכבי אנדורו חזקים, יונתן יתום וגיא בר שמשתפרים ברמה מסטייג' לסטייג'. בתחנת ההאכלה האחרונה בק"מ ה 40 בכניסה לסינגל תמנע כבר אפשר היה להבין כיצד יסתיים הסטייג' והתחרות כולה. שילר וכצמן מגיעים לתדלוק אחרון בקצב חזק מאוד וללא כל סימן לרודפים באופק. 3 דקות אחריהם חולפים בשעטה אמנון ישראלי ויואב דרור ללא עצירה, אולי בנסיון לקזז את הזמנים אולי בתקווה לתקלה טכנית של המובילים. את קו הסיום חוצים כצמן ושילר בזמן של 02:24:12. דקה וחצי אחריהם מגיעים יואב דרור ואמנון ישראלי בזמן של 02:25:49 ואת המקום השלישי סוגרים סופית דביר אלמוג וגיא כפתורי בזמן של 02:29:51.
 


 

 
 
בקטגוריית הנשים לא היו דרמות מיוחדות ביום המרוץ האחרון וסדר ההובלה נשמר. ראשונות מורן פלר ואולה אוסטרובסקי בזמן של 03:19:09. שניות סיימו אמנדה גנז ושלומית בן עיש בזמן של 03:21:39, ואת שלישיית הנשים בסמרתון 2018 סוגרות נוגה לייטר וענת חן בזמן של 03:46:02.
בקטגורית ה 40+, שוב היו אלה נדב לוגסי וגל צחור שניצבו בחזית הקטגוריה. הם מסיימים היום במקום השמיני הכללי בזמן של 02:35:34 וכצפוי מסיימים את המרוץ במקום הראשון בקטגוריה. גיא באומל ומורן מיינץ מ CCC מסיימים במקום השני בקטגוריה בזמן של 02:43:53. במקום השלישי מסיימים גם היום שביט כוכבי ואמיתי כהן בזמן של 02:44:23.
בזוגות המעורבים סיימו ראשונים גם היום מעין גיל וגיל כהן בזמן של 02:58:31. במקום השני בפער קטן מאוד סיימו היום עדי מידן פרילינג וחנוך רדליך בזמן של 02:58:38. במקום השלישי בקטגוריה סיימו היום הדס וייס ועמית הדר בזמן של 03:15:26.

בקטגוריית הגרנד מאסטרס, גם היום סיימו ראשונים עמוס גרי וזהר גלילי. הם חוצים את קו הגמר במקום התשיעי הכללי בזמן 02:37:45 ומקבעים סופית את המקום ראשון כללי בקטגוריה. גם היום במקום השני ניצבים גיל אולשינסקי וגיל קאשי 02:41:43. את השלישיה הראשונה בקטגורית הגראנד מאסטרס האצילה סוגרים רפי ניב ויעקב כהן בזמן 02:49:16.
 
 

 תוצאות כלליות סמרתון 2018
גברים:
מקום 1- עומר כצמן, נועם שילר
מקום 2- יואב דרור, אמנון ישראלי
מקום 3- גיא כפתורי, דביר אלמוג
נשים:
מקום 1- אולה אוסטרובסקי, מורן פלר
מקום 2- אמנדה גנז', שלומית בן עיש
מקום 3- נוגה לייטר, ענת כהן
מאסטרס:
מקום 1- גל צחור, נדב לוגסי
מקום 2- גיא באומל, מורן מיינץ
מקום 3- שביט כוכבי, אמיתי כהן
גרנד מאסטרס:
מקום 1- עמוס גרי, זוהר גלילי
מקום 2- גיל אולשינסקי, גיל קאשי
מקום 3- רפי ניב, יעקב כהן
זוגות מעורבים:
מקום 1- מעין גיל, גיל כהן
מקום 2- עדי מידן פרילינג, חנוך רדליך
מקום 3- עדי ויניגר, דורון אמיץ


 
 
סמרתון הוא מרתון אופני הרים מדברי החוגג השנה את שנתו הרביעית. זהו אחד ממרוצי השלבים הייחודים והיפים בעולם. באמצע פברואר כשהחורף בשיאו רוכבים מכל העולם נהנים ממזג אוויר מושלם ואיזון מופלא בין אווירה מדברית משוחררת לרכיבה קשוחה על סינגלים ונאקבים עתיקים ששורטטו במהלך ההיסטוריה על ידי שיירות גמלים, והותאמו לרוכבי אופניים ע"י חבורת הבנאים המוכשרים של סמרבייק תשתיות. זוהי תחרות אופניים מקצועית תלת יומית המרכזת מידי שנה את טובי הרוכבים בארץ, השנה משתתפים במירוץ 250 רוכבים ורוכבות, מתוכם 30 אורחים שהגיעו אלינו מחו"ל.
הסמרתון הינו הפקה משותפת של סמר תיירות מדברית, החברה הכלכלית לפיתוח התיירות בחבל איילות וחברת עז הרים הדרכות והפקות בסיוע איגוד האופניים בישראל והמועצה האזורית חבל איילות. לחזון התחרות התגייסו נותני חסות רבים, וביניהם: Selle Italia, veridis, מחלבות יוטבתה ומשקה PRO, הדקלאים, משרד התיירות, קק"ל, פארק תמנע, משרד התרבות והספורט, Shimano ישראל, Powerbar,Jinga , HIGH 5, מגזין we:RideJoe's no flatIsostar, אמין אופניים, Nisnas industries , Gu.
תודה גדולה ל cycling academy, לרן מרגליות ולצוות הפקת השטח על החיבור לחברת Selle Italia, ועל הקמת מתחם מיומנות האופניים לילדים בכפר התחרות. 
 

רוכבים שקראו כתבה זו קראו גם