מבחן תיק רכיבה CamelbaK T.O.R.O. 14

 נימי כהן   
 #37 ספטמבר 2017     שטח   
CamelbaK T.O.R.O. 14

יבואן: סער

מחיר: 750 ₪


 

 
 
בעולם הגדול, אתם יודעים, זה שמעבר לישראל הקטנה, השם ״אנדורו״ מייצר מכירות. האנדורו הוא סגמנט התחרויות הלוהט, סגמנט האופניים של חזית הטכנולוגיה, סגמנט הביגוד הכי אופנתי וסגמנט הרוכבים הכי עכשוויים. * משפט זה נכתב ללא גרם ציניות וכולי.
אז מעבר לתווית ״אנדורו״ שכל איש שיווק זריז מדביק לכל מוצר רגיל, מסתתרים להם כמה מוצרים מוכווני אנדורו עם הרבה שכל מאחוריהם.
כזה הוא קו מנשאי המים לרכיבת אנדורו של חברת CamelbaK האמריקאית.
למה חייבים מנשא מים ״לאנדורו״? ובכן לא חייבים, אבל ברוב התחרויות הרשמיות כל מתחרה מחויב במיגון גב. וכאן נכנס מנשא מים ייעודי לרכיבה זו, המכיל מראש במערכת הגב שלו את המיגון הנדרש.
למעשה, ככל שחושבים על זה יותר, זה עושה יותר שכל ובעצם מתאים לכל רכיבה אגרסיבית עם מקדם סיכון גבוה ואפשרות סבירה לנפילה, ולא רק לתחרויות אנדורו רשמיות.
קאמלבק הציגה השנה שני קווי אנדורו, ה-KUDO המאובזר והיקר יותר, וה-TORO הפשוט יותר, ששומר על גזרה צנומה יותר ומחיר שפוי יותר, ולכן התאים לנו לבחינה ולחיים בכלל. לקחנו למבחן את דגם ה-TORO 14 בעל שקית מים של 3 ליטרים המתאימה לקיץ הישראלי ונפח נשיאה נוסף של 11 ליטרים, בדיוק מה שצריך לרכיבה אתגרית ארוכה וחד יומית.

 

 


מאפיינים כללים
לטורו 14 מבנה פשוט יחסית והוא עשוי בד ניילון עמיד וקל. מערכת הגב מאווררת מאוד עם ריפוד עדין באזור השכמות והגב התחתון. מתחתיה נמצא מיגון הגב המתוחכם של קמלבק, העשוי 6 שכבות של גומי סופג ברמות קשיחות וגמישות שונות. המיגון מחורר כולו, וניתן לשליפה החוצה מהמנשא, לימים ארוכים של רכיבה בסיכון נמוך יותר. רצועות הכתף עשויות רשת מנדפת ובתוכן גומי רך עם חורי אוורור.
התיק נרכס מלפנים על ידי שתי רצועות חזה, העליונה בעלת סגר המתפקד כמשרוקית חירום להזעקת כוחות חילוץ. רצועות המותן ברוחב בינוני ואינן מכילות כיסים.
תא המטען המרכזי פשוט, ארוך וגדול, ובו רשת לאחסון מפתח כלבו ושתי לולאות לעיגון משאבה ומשאבת בולם נגיד. בתא העליון עוד שני כיסי רשת, לולאה לאבטוח צרור מפתחות ומספיק מקום למשקפי שמש או לגוגלס.
שתי רצועות הידוק עליונות מהדקות את כל העסק הזה צמוד-צמוד לגב, שתי רצועות תחתונות מאפשרות נשיאת מגני ידיים, רגליים או כל דבר אחר וזהו, התיק מוכן לרכיבה.
השקית של קמלבק יכולה לשאת על כתפיה הכחולות-שקופות כתבת מבחן עצמאית בשל ריבוי תכונותיה. נסכם ונאמר שהיא עם אחריות כל החיים, בעלת פתח מילוי וריקון רחב במיוחד הנסגר היטב על ידי סיבוב פקק ב-180 מעלות, יש לה ידית למילוי והחזקה, ואת הפייה הטובה בשוק לדעת כותב שורות אלו. למה הכי טובה? כי היא מוציאה את כמות המים הגדולה ביותר לשאיבה, ודורשת את מאמץ השאיבה הנמוך ביותר.
הטורו 14 מגיע ללא כיסוי גשם ואין עליו מחזירי אור. הוא שוקל 840 גרמים כולל המיגון.
  
 
 
בשימוש
רוכבי אנדורו רוכבים עם מנשאי גב. זה מתחיל בזה שלרוב זוגות האופניים שלהם אין כלל מקום לכלובי בקבוק ולכן צריך לסחוב את המים על הרוכב עצמו רחמנא ליצלן. חוצמזה הם נושאים ציוד: לתיקון תקרים, לעזרה ראשונה, לקפה, לצילום ותיעוד הביצוע ועוד. אז התיק צריך לשבת היטב, להיות מאוורר ולהיות נוח.
על כל אלו הטורו עונה בחיוב. עם שתי רצועות החזה ועם רצועות המותן העשויות מקורדורה עבה, הטורו מעוגן היטב לגב הרוכב, גם בשטח מאוד משובש, וגם בנחיתות אלימות. מגן הגב הגמיש שתופס את צורת גב הרוכב עוזר לעיגון במקום הזה.
המים והציוד בתיק מחולקים היטב, ולא הורגש עומס על רצועות הכתף או המותן לאורך כל המבחן. מבחינת אוורור, התיק הזה עבר איתנו מדרדרת וחום יולי אוגוסט לגשמים ולבוץ בטיול אנדורו ברומניה, והוא עבד היטב בשני קצוות מזג האוויר. אמנם הורגשה הזעה באזור הגב, אבל לא יותר מאשר בתיק במבנה דומה אך ללא המיגון המתוחכם. למעשה אף שלקחתי את התיק לטיול שטח עם חברים על דרכי כורכר ללא שום דבר אגרסיבי, לא טרחתי להוציא את המיגון החוצה.
אהבתי מאוד את המבנה הפשוט של התיק ושל כיסיו, עובדה שאפשרה חיתוך עלויות ביחס לסדרת ה-KUDU עתירת הפיצ׳רים. ת׳כלס לא הרגשתי בחסרונם על עוד כיסים, תאי ארגון ומחיצות מתקפלות, והמבנה הבסיסי בא יחד עם משקל צנוע, אז מה טוב.
במחלקת ה״ניתן לשפר״ שתי הערות בלבד: רצוי לוגו או פסים מחזירי אור בגב ובצידי התיק. זה מגדיל את הבטיחות הפסיבית של הרוכב שלעיתים נתקע בחושך בדרך הבייתה, כי הוא, נו, מה המילה? הרפתקן. ההערה השנייה היא הערה חוזרת בנוגע לתיקי החברה. השרכים של רצועות ההידוק לא מהודקים למקומם כיאות. העודפים של רצועות המותן מהודקים למקום בעזרת טבעת בד גומי, אך זו איבדה את צורתה וגמישותה במהלך 3 שבועות מבחן, ואז הרצועות מתנפנפות ומציקות במותן. רצועות ההידוק התחתונות לציוד, גם הן התעופפו מדי פעם לישבן הרוכב. לרוכב שלא עושה בהן שימוש אמליץ לחתוך אותן. 

 
סיכום
הטורו 14 הוא הבחירה ההגיונית לרוכב אגרסיבי שמחפש תיק עם מיגון גב מהשורה הראשונה. תיקי הקודו של קמלבק מציעים מיגון רחב והיקפי יותר, אך לטעמי לטורו גזרה נכונה יותר למי שרוכב עם התיק בכל רכיבה לאורך כל השנה. שקית המים הטובה בשוק לצד מבנה בסיסי ומיגון גב מעולה מציעים חבילה פשוטה שקשה לנצח.
 
יותר: מיגון גב חכם, שקית מים מעולה, אוורור ומשקל טובים, הידוק מעולה לגוף הרוכב
 
פחות: מחיר, משקל גבוה עם מיגון, אין כיסוי גשם