מבחן למגני ברך גמישים Alpinestars Paragon

 נימי כהן   
 #30 ינואר 2017     שטח   
Alpinestars Paragon

יבואן: אופנועית

מחיר: 289 ₪
 

בטרם היותי רוכב אופניים, ניסיתי להיות אופנוען לתקופה קצרה. ״בטיחות מעל לכל״ נהוג לאמור, אז ביקשתי לעצמי את הקסדה הכי-הכי וכך התגלגלתי לחנות ״אופנועית״ בדרך סלמה בתל אביב וקיבלתי חיזוק נוסף לקביעה שאנשים ממין זכר אוהבים ציוד. מאוד.
אופנועית דאז ועד היום מחזיקה מותגי קצה לתחום הדו גלגלי. במיטב כספי המדינה (הייתי חייל) רכשתי קסדת Arai יוקרתית ויקרה לאללה, רפליקה של רנדי ממולה כמדומני, וריירתי על המניקין בכניסה שהיה לבוש בביגוד ומיגון של Alpinestars מכף רגל ועד ראש. כל מי שהבין משהו בתחום אמר לי שאלו מגפי המוטוקרוס הטובים בעולם.
מאז עברו כמה שנים, האופנוע הוחלף באופניים, המיגון במחסן שלי השתנה, אבל אופנועית עדיין מייבאים מותגי איכות ואלפיינסטארס האיטלקית עדיין נחשבת למותג-על ללבוש, הנעלה ומיגון לאופנועי כביש, שטח ולאופניים.
אופניים? בטח. בדומה לחברות מיגון אחרות מתחום האופנועים (פוקס, דיינז, אוניל, טרוי לי, קני ועוד) אלפיינסטארס לקחו את כל הידע שיש להם ויישמו אותו בליין מיגון רחב לכל סגנונות רכיבת אופני ההרים. הם הלבישו במשך כמה עונות את גרג מינאר, אלוף עולם ומנצח סבב דאונהיל מספר פעמים, וכיום מתהדרים בחסות לרוכב הדאונהיל המהיר בעולם, ארון גווין האמריקאי.


 

 קיבלתי למבחן את המגן הרך שלהם, ה-Paragon, שהוא הפחות ממוגן ומסורבל במשפחה של ארבעה מגני ברך, מתוכם שלושה מיובאים ארצה. הלוגיקה של מגנים רכים וגמישים היא פשוטה: הם לא מגנים באופן טוטאלי כמו אחיהם בעלי מעטה הפלסטיק הקשיח ורצועות הולקרו, אך מסורבלים פחות באופן משמעותי, מאווררים יותר, לא מפריעים לדיווש ולמעשה הופכים את ההחלטה של ״היום אשים מגנים ברכיבה״ להרבה יותר פשוטה וחיובית.
זו הסיבה שכשהחלטתי לחזור ולרכוב אגרסיבי (עאלק...) עם אופניים מרובי מהלך, ביקשתי מהעורך היקר באדם לדאוג לי לזוג מגנים רכים שמאפשרים דיווש נמרץ.
 
הפארגון עושים באופן מצוין את כל מה שהוגדר לעיל. הם נוחים ורכים עד שכמעט שוכחים מהם בעת הדיווש. גרב הרשת האלסטית אותה לובשים על הברך מאווררת מאוד ולא מציקה בכלל בעת דיווש, וזו דרישת הסף הראשונה שלי. מיגון הפוליאוריתן מלפנים קמור בצורת ברך, מאוורר על ידי חורים, גמיש, אלסטי ובעל תכונת slow rebound חיובית. הוא עוטף את הברך היטב, ועם הזיעה המועטה  שנוצרת נדבק לברך (לא יודע אם זה פיצ׳ר מוגדר, אבל כך זה עבד אצלי...). עוד בגזרת הנוחות וההתאמה, המגנים הם אסימטריים, ומצוין בטיקט הפנימי Left או Right אז הקפידו על כך. 
 

תכונה הכרחית נוספת למגנים היא הישארותם במקום. לא יעזור לכם המיגון הכי מתוחכם אם בעת הנפילה הוא כבר לא יושב במקום. לאחר מדידות בחנות לקחתי מגנים במידה מדיום. הסמול לחץ לי מדי. למגנים פס סיליקון עליון מעל הברך, גומי תחתון מתחת לברך, ובנוסף 3 פסי סיליקון בצד הפנימי האחורי של המגן, שנדבקים לקצה העליון של שריר התאומים. הקומבינציה המשולשת הזו אמורה לדאוג לכך שהמגנים לא יזוזו במהלך הרכיבה.


 
אז הם ברכיבה, אפרופו?
רכבתי עם המגנים במשך כחודשיים, בשילוב בוץ, גשם ורוח וכמה ימים יבשים, וגולת הכותרת של הבחינה הקפדנית הייתה התרסקות ספקטקולארית בלופ הדרומי של קנדה, במרדף שווא אחרי אחד דימה רפקין... עפתי קדימה על סלעים בתנוחת סופרמן, ולמזלי הגדול ושכלי הבסיסי, הייתי עטוי במגני הברך האלו ובמגני מרפקים של מותג אחר. אז כן, הם עשו מלאכתם נאמנה, ברך אחת קיבלה חבלה יבשה מבעד למגן (אימפקט רציני היישר לתוך סלע), השנייה ללא פגע, כשכל הרגליים מעל ומתחת למגנים חטפו חזק, שפשופים, דם, סימנים כחולים-שחורים-כתומים, you know...  מיגון הגומי הגמיש אמנם אינו מחומר חכם ויקר כמו ה-D3O הממותג לדוגמא, אבל עבד לי מעולה בהתרסקות, וככל הנראה הציל אותי מפציעה רצינית יותר. האוורור של הפארגון משובח, הנוחות כאמור גבוהה עד כדי שכחה, ובפשרה האישית שלי בין מיגון מסורבל מדי שבסופו של דבר אני משאיר בבית, לבין מיגון מינימליסטי שגורם לי להשתמש בו, הפארגון פוגע בול. אני רוכב איתו תמיד, נקודה. 

 
 

מה אפשר לשפר?
ובכן, פס הסיליקון העליון לא עובד על שריר ה-quad הספציפי שלי, והחלק העליון של המגן גלש מטה לעבר הברך במהלך הרכיבות. זה עניין של התאמת מידה, ויכול להיות שאני מתכווץ וצריך לקנות small..., אבל המיגון נשאר על הברך בכל מקרה הודות לגומי התחתון ולשלושת פסי הסיליקון האחוריים. הנושא השני הוא התמחור בארץ, סוגיה בעייתית לכל האביזרים והמותגים והרבה יותר רחבה מאלפיינסטארס. 289 שקלים זה מחיר טוב למוצר איכותי מבית ידוע, והוא אפילו זול ב-50-80 שקלים מהמחיר הרשמי להיצע של רוב המתחרים. בשיחה עם ירנין פלד, מנהל המכירות של המותג, הבנתי שישראל מתומחרת ומייבאת מאירופה, שם מחיר הצרכן הוא 50 אירו (עם זאת באתרים אמריקאים המגן נמכר ב-40$ לפני מע״מ ומשלוח). אז למה עדיין המחיר גבוה יותר? כי יש גם אגרת מיסוי טיפשית על ייבוא מיגון ארצה של, וכדי שלחנויות יהיה מאיפה להוריד הנחה ללקוח, כי הישראלי כידוע לא קונה מוצר, הוא קונה הנחה... כאמור, בעיה רחבת היקף. 
 

יותר: נוחות, אוורור, הגנה אפקטיבית
פחות: פס סיליקון עליון גולש מטה, מחיר ביחס לארה״ב

רוכבים שקראו כתבה זו קראו גם