we:Give a sh#t- ניקיון

we:Give a sh#t- מיומנו של מכנאופן
 
 
נציב קבילות הציבור
מתוקף פינתי כאן, אגיש את קבילותיו של ציבור שלם, שקולו לא נשמע - ציבור מכונאי האופניים.
אם אתם מכונאים איפשהו, ויש לכם תלונה - אתם מוזמנים לכתוב לי, ואדאג שתטופל מעל דפי המדור
אבקש להתייחס לכתוב בקלילות הראויה, אך גם בכובד הראש הדרוש. בכל זאת, גם מכונאים הם בני אדם. ניקיון
בסוף הרכיבה, או אולי אפילו באמצע, גיליתם שנשבר לכם שפיץ בגלגל האחורי (או סילק, אם אתם ירושלמים).
חיש קל, מהר-מהר, וללא שהיות, אתם מעמיסים את אופניכם היקירים על המתקן, והיידה לחנות!
מיותר לציין שכבר אמצע הקיץ, או אמצע החורף, ואופניכם מלאים בבוץ, אבק, זיעה, שאריות איזוטון, חומר טיובלס שהושפרץ על המזלג, ועודף שמן שרשרת שהפך לעיסה דביקה. בקיצור, עם כל הטינופת הזאת שתחתיה מסתתרים אופניים, אתם פוסעים בבטחה אל תוך החנות. יכול להיות שאף אחד מהנוכחים לא שם לב, אולי חוץ ממיצי - כלב החנות, שנס על נפשו באותו רגע ממש, אך בעודכם מתקרבים בצעד בוטח אל עבר הסדנא - מכונאי אחד עומד, נזעק כולו, ופולט יבבה - "תשאירו את ה-@#*&X% הזה בחוץ!"


מה הבעיה - קחו סנו
זה אולי המקום להבהיר, שיחסו של מכונאי לרצפת הסדנא, זהה ליחסה של האישה בחייכם לרצפת הסלון, רגע אחרי הספונג'ה. ובכלל, יש מצב שלא בכל החנויות יש עמדת שטיפה, וגם יש מצב שרוב הלקוחות בכלל לא מבינים על מה המהומה בטענת - "הלא אופני הרים נועדו להתלכלך…", ובטח שלא יסכימו חלילה לשלם על שטיפת אופניהם, כחלק מההכנה לטיפול בהם. האם גם אתם לא מבינים מה ה-ISSUE כאן? אם כך, מצבכם חמור. תקראו, תקראו.
 

 

למה לי לשטוף את האופניים בכלל?
מכונאי ותיק ואהוב אמר פעם: "לפני שאתה הולך לרופא שיניים, נכון שאתה מצחצח שיניים?"
הגרסא שלו הייתה כמובן גסה יותר, וכללה גניקולוג ואת אשתך, אבל המסר ברור לדעתי.
אז קודם כל, תשטפו אותם כדי שלמכונאי יהיה בכלל חשק להסתכל על האופניים שלכם. ושנית, כדי שהוא לא יצטרך ללבוש כפפות, חלוק ומשקפי מגן על מנת לטפל בהם. אבל בלי קשר למכונאי הבכיין הזה, גם אתם ואופניכם יכולים "להרוויח" מניקיונם:
- אופניים נקיים לא משמיעים רעשים מעצבנים, מאבק וחול שהתיישב בצירי המתלה או על השרשרת וגלגלי השיניים, ניקיון אבק מרגלי בולמי הזעזועים יאריך את חיי האטמים, ועוד ועוד.
- בזמן הניקיון ניתן לבחון חלקים שונים של האופניים ולגלות דברים הדורשים תחזוקה, כמו שפיצים משוחררים, חופש במתלה, או סדק בשלדה - לא עלינו.
- בוץ שהושאר בחורף להתייבש על האופניים במחסן - תוקע מעבירים, שרשראות וכבלים.
- זיעה או איזוטון שטיפטפו באזור מתקני הבקבוק, מוט הכסא וההדסט, מאכלים מיסבים וגם יוצרים קורוזיה עם השלדה.
- ולקינוח, כמו שהרבה יותר כיף להתחיל רכיבה עם בגדים ריחניים ונקיים - עם האופניים אותו הדבר, הכלי הכי חשוב בספורט הזה, מיד אחרי הגוף שלכם.
היי, לא ביקשנו שתשטפו אותם אחרי כל רכיבה - שטיפה מוגזמת או עם גרניק, עשויה גם היא לגרום נזק למיסבים ואמאייאת - אבל רגע לפני שמגיעים לסדנא, עשו טובה, שיטפו את אופניכם.
 סיכום אופטימי
כאמור, לא חייבים לשטוף את האופניים אחרי כל רכיבה, אבל כן אפשר וכדאי לשמן שרשרת!
מומלץ לשמן אותה מיד בתום הרכיבה, ולא רגע לפני היציאה אליה - כדי שהשמן יוכל לחלחל לחוליות ולהיות יעיל יותר, וגם כדי שתבואו לרכוב בפעם הבאה - השרשרת לא תהיה רטובה ותספח אליה את כל האבק, שיחד עם השמן הטרי הופכים לגוש בוץ משומן שתקוע בגלגלי השיניים ובמעבירים. ושוב, לא חייבים את כל הטקס עם הדיגריזר, השטיפות והעניינים - פשוט לשמן ולשכוח, ולהתחיל את הרכיבה הבאה FRESH.