we:Give a sh#t- כולה חמש דקות

we:Give a sh#t- מיומנו של מכנאופן

 
כולה חמש דקות

לכל אחד יש חבר כזה, או חברה כזאת, מהסוג המתלונן. כל נותני השירות מכירים אותם - את המתלוננים.
"
הקפה חלש מדי", "הכסא נמוך מדי", "המרק קר","נורא יקררר", וכו', וכו'.
אז הרשו לי רגע להפוך את היוצרות, להפוך את השולחן, ולהאיר את הזרקור, חזרה אליכם.


 


נציב קבילות הציבור
מתוקף פינתי כאן, אגיש את קבילותיו של ציבור שלם, שקולו לא נשמע - ציבור מכונאי האופניים.
אם אתם מכונאים איפשהו, ויש לכם תלונה - אתם מוזמנים לכתוב לי, ואדאג שתטופל מעל דפי המדור
אבקש להתייחס לכתוב בקלילות הראויה, אך גם בכובד הראש הדרוש. בכל זאת, גם מכונאים הם בני אדם.
התלונה הראשונה בה אעסוק היא כנגד "טענת חמש הדקות":
אדם נכנס עם אופניו לחנות, בדרך כלל ביום שישי הקצר והעמוס, ומבקש טיפול באופניו. לרוב ידובר על משהו כללי כמו כיוון הילוכים, או משהו ספציפי כמו בלידינג (ניקוז) מערכת הבלמים.
כיוון שיום שישי, הזמן קצר וכוח האדם עמוס, לרוב יוסבר לאותו אדם שעליו להשאיר את אופניו, ולחזור מאוחר יותר או גרוע מכך - ביום ראשון. בתגובה להסבר הנ"ל יענה אותו אדם: "אבל למה? זה לוקח רק חמש דקות!" 

 


חמש דקות MY ASS
תכל'ס, אין משפט יותר מקומם מהמשפט הזה. במיוחד בזמן ובמקום שהוא נאמר. ולמה?
אפשר לשבת ולנסות לחשוב, מה בחיים האלה לוקח לבצע חמש דקות באמת : קקי בוקר? עמידה ברמזור ב-8 בבוקר? קפה ומאפה בארומה? לשלוח מייל לבוס? אבל רק עצם המחשבה הזאת, לוקחת יותר מחמש דקות.
משפט כזה שולל בעצם קיום של שיקולים אחרים, כמו זה שיש כנראה תור של אנשים שהגיעו קודם, וגם העבודה אצלם לוקחת "רק חמש דקות", או כמו העובדה שהחלפת כבל הילוכים או ניקוז מערכת ברקס הידראולית הן פעולות שלעצמן - ביקום נטול הפרעות או זמן - לוקחות יותר מחמש דקות.
ויותר מכך, יש במשפט הזה סוג של זלזול - "הרי מה שאתה עושה כאן הוא כלכך פשוט, שזה לוקח חמש דקות".
מצד אחד, בסופו של דבר, לא מדובר כאן בהנדסת טילים, ויתכן שאכן אין כאן בעיה סופר-מורכבת, ומצד שני, אם זה לוקח רק חמש דקות - למה לא עשית זאת בעצמך?


פינת המומלצים
יודעים מה? יכול להיות שכל העניין הזה באמת לוקח רק חמש דקות. זמן הוא עניין יחסי ולפעמים גם סובייקטיבי. חמש דקות של הנאה יעברו כמו שתי שניות, וחמש דקות של סבל ירגישו כמו שעה. בשורה התחתונה מדובר פה על גישה ביחסי אנוש. כשלקוח שולף משפט כזה, הוא אוטומטית מעורר אנטגוניזם בצד השני, יחד עם חוסר מוטיבציה רצינית לעזור. המכונאי, מהצד שלו, סופג פגיעה באגו החבול גם ככה, עם קמצוץ חוסר הערכה מקצועית.
שאלתם את עצמכם פעם, למה מכונאים תמיד זועפים ונרגנים? אולי יש מצב שהם פשוט סובלים מחוסר הערכה כללי ומתמשך? אז, בחייכם עשו טובה, אל תשתמשו במשפט הנ"ל. 


סיכום אופטימי
היי, יודעים מה כן לוקח חמש דקות?
חמש דקות יקח לכם לשטוף את אופניכם המאובקים אחרי רכיבה, לנגב את בולמי הזעזועים מהאבק שהצטבר עליהם, ולהעביר פס שמן דקיק על השרשרת. ממש בקטנה. עשו לכם מנהג קבוע - שטיפה זריזה פעם בשבוע (טוב נו, אז פעם בשבועיים). לא צריך לעשות "פרויקט" עם התזת דיגריזר, קרצוף יסודי עם סבון בדלי ומברשת, וליטוף ארוך עם מטלית מיקרו-פייבר. סך הכל שטיפה קצרה, ובבואכם לרכוב עליהם בפעם הבאה, תודו לעצמכם על משהו פשוט שלוקח רק חמש דקות

למה לי לשטוף אופניים, אתם שואלים? על כך בפעם הבאה.