מדגסקר- טבע קסום וגם סרט מצויר

 #23 יוני 2016     שטח   
מדגסקר- טבע קסום וגם סרט מצויר


צילומים: ערן פוביצר, לודויק אברהם, ניר פינקלשטיין

 
הייצר הבלתי נלאה לחוות מקומות חדשים הביאו אותי הפעם ביחד עם חבורה שבראשה לודויק אברהם, לאי מדגסקר שהוא לא רק סרט מצויר. 
 
הנסיך הקטן ועץ הבאובב
אין היום כמעט אף ילד בעולם שלא מכיר את מדגסקר. הסיבה להכרות הזו נובעת כמובן מהסרט המצויר שהפך ללהיט. האי המבודד מכיל בתוכו אוצרות טבע מיוחדים, עוני בלתי נתפס ולבלאגן פוליטי גדול שמסכן את הפרנסה העיקרית של תושביו - התיירות.
לאחר התארגנות ראשונית התאמה והעמסת אופניים, מצאנו את עצמינו נוסעים אל חופה המערבי של מדגסקר לעיר מורונדבה. השכמה  על החוף מגלה לעינינו עשרות דייגים עם סירות קנו העשויות מעץ הבלסה (בו משתמשים לבניית טיסנים) יוצאים אל הים לתפוס את השלל היומי.

  
 

רכיבה של 30 קמ' מביאה אותנו אל שמורת שדרת עצי הבאובב המיוחדים שנמצאים שם בריכוז מרגש! בעולם ישנם 9 מינים של עצי באובב ששבעה מהם נמצאים אך ורק במדגסקר!!


 
  
 
                        
גיאוגרפיה ונתונים
מדגסקר הוא אי גדול (ה-4 בעולם — 587,040 קמ"ר) פי 26 משטחה של מדינת ישראל, באוקיינוס ההודי, ליד חופה המזרחי של אפריקה הדרומית. הוא מופרד מאפריקה על ידי מצר מוזמביק שרוחבו 460 ק"מ בנקודה הצרה.
במדגסקר 3 רכסי הרים מרכזיים: הרי צרטננה (Tsaratanana) בצפון, הרי אנקרטה (Ankaratra) שבמרכז, והרי אנדינגיטרה שבדרום. ההר הגבוה ביותר, מרומוקוטרו (2,876 מ'), נמצא ברכס צרטננה. חופה המזרחי של מדגסקר צר מאוד, ובתוך הארץ מתנשאת רמה שעליה מצויים רכסי ההרים.
חופו המערבי של האי נוצר עם הינתקות אפריקה מגונדוונה, הדרומית שבין שתי היבשות לפי תאוריית נדידת היבשות, לפני כ-165 מיליון שנים. לפני כ-65 מיליון שנה התפרקה מדגסקר מהודו.
האוכלוסייה במדגסקר מונה 22 מליון תושבים. עיר הבירה אנטננריבו מונה 2.6 מליון. רוב האוכלוסייה  מפוזרת בכפרים ברחבי האי.  

 

 
                          
   

 
                              
יחפים ושמחים
האופניים משמשים לנו אמצעי נהדר לחוות את האוכלוסייה המקומית המרוחקת מהכבישים. זה המקום שנועד להזכיר לנו מה הם הדברים החשובים באמת.
אנשים יחפים מחייכים, בלי חשמל ומים זורמים יודעים להסתפק במה שיש ותמיד לנופף לשלום. היכולת לאלתר סירת קנו עם מפרש או נפח המשתמש בגלגל אופניים כדי להניע מפוח. ניצול משאבי הטבע בתבונה עצומה בכל תחומי החיים. לחצוב גושי סלע בראש ההר לדרדר אותם במדרון ולהפוך אותם לחצץ בגדלים שונים והכל בעבודת יד.
להכיר את הצמחים ולדעת להשתמש בהם לתזונה, רפואה ותעשיה בצורה אפקטיבית הנובעת מהישרדות. שיא השיאים הוא איך הופכים את ענני הארבה המשחיתים את היבולים למאכל עתיר חלבונים - לא לצמחונים.

 

                             


 חגיגת אופנים מסוגים שונים
אחד הדברים שצדו את עיני במהלך הטיול הינם כלי הרכב שנסעו או יותר נכון זחלו בכבישים. מדגסקר זה לא המקום לראות את מכוניות הפאר אך בהחלט המקום להתרפק על היסטוריית כלי הרכב הצרפתי  משנות השישים והשבעים, הסיטרואן דה שבו והרנו 4 עם ידית ההילוכים המזכירה אימוני קראטה. הפז'ו 404 חסין התקלות מחדד שהזמן כאן עמד מלכת. הסעת האנשים באופני ריקשה מסוגים שונים מסבירים את הכושר הגופני המצוין שלהם. על שיטות ניוד המשאות אפשר לעשות עבודת מחקר בנפרד, ממזחלת הנגררת ע"י שני שוורים ועד למגוון אדיר של סוגים של גלגלי עץ ומתכת, שיטות היגוי ובלימה שאפילו שימאנו הגדולה לא הייתה מתביישת בפשטותם.


 

 

 
 


 


 
                                    
פארק הגרניט
סוף יום הרכיבה מביא אותנו בשבילים מתפתלים ,שלאורכם צועדים הכפריים עמוסים במוצרים לאחר יום השוק בחזרה לביתם. אנו מגיעים ללודג' מדהים השוכן למרגלות צוקי הגרניט.
התעוררות מוקדמת שווה במיוחד, כדי לחזות בקרני השמש הראשונות המאירות את צוק הגרניט האיתן המתנשא לגובה של 700מ'!!! בקיר אנכי . צוק הגרניט משמש גם כאתר טיפוס חופשי שעליו מסלולים מאתגרים, ללא ספק האל קפיטן של מדגסקר. האור הרך והצהוב שצבע את צוקי הגרניט הזכיר לי את מסעותיי בדרום אמריקה, איך נדרשתי להשקיע מאמצים גדולים מאוד כדי לחזות בתאורה כזו בפיץ רוי בארגנטינה והטורס דל פיינה בצ'ילה. קשת הצבעים הנובעת מהצוק מרהיבה ביופייה במיוחד לאור העובדה שישנם מינרלים צבעוניים על הסלע.

 
 אחרי ארוחת בוקר מפנקת יוצאים למסלול הליכה רגלי של 6 שעות אל פסגת הקמליון שנקראת כך בגלל צורת הזיקית הנוצרת מגושי הגרניט שעל הפסגה.
מסלול המשלב בתוכו את עולם הצומח המרתק המשמש את המקומיים למטרות שונות כמו תרופה נגד תופעות המלריה שרוב התושבים חולים בה וצמח לטיפול בכאבי גרון. צמח הפישודיום שמשמעותו רגל גדולה, המיועד לשימוש בדלקות שקדים בגרון. אפילו לטיפול בסכרת יש את עץ ה Eugenia. צמח  lisiantifloraשמהשרף שלו מפיקים דבק לטקס. צמח הסיזל ממנו מיצרים חבלים המוכרים לנו וצמח שעליו מחוספסים כמו נייר ליטוש. צמח המשמש לקבלת אנרגיה ועוררות. צמח שמעליו היבשים מיצרים מעיין טלק המשמש את מטפסי הצוקים. הצמח בעל כושר ההרדמה המשמש את הדייגים כדי להרדים את הדגים.
 


 בדרך פוגשים זיקיות ולטאות בגדלים וצבעים שונים, צרצרים בצבעים עזים ויפים.
מגיעים לקצה ראש הזיקית ומרגישים על גג העולם. ירידה זהירה מביאה אותנו לארוחת צהריים מפנקת בכפר על צלע ההר, לאחר הארוחה מתהווה להקה מקומית ספונטנית הכוללת גיטרה מפוחית, רעשן העשוי מקופסת שימורים המכילה זרעים ובקבוק מים מינרלים שפורטים עליו. אנו משתלבים בשריקה שירה ומחיאות כפיים... חוויה!!!!.
 המשך הליכה ללודג' שלנו, קינוח ברחצה בבריכת השחייה המקומית על רקע צוק הגרניט,  יום מדהים

 


 

 


מסלול רכיבה של 30 קמ' מוביל אותנו בין הכפרים במפגש בלתי אמצעי עם הכפריים שמרימים גבה לראות איך אנחנו מגיחים פתאום עם אופניים ליד ביתם. חוויה גדולה לראות את שיתוף הפעולה המשפחתי מקטן ועד גדול, כולם נוטלים חלק בעבודת קצירת שיבולי האורז והחבטה שלהם על אבנים כדי להפריד את הגרעינים, כתישת הגרעינים והפרדת המוץ מהתבן ואפילו יצירת קמח אורז לאחר השרייתו במים.
הטופוגרפיה מזמנת לנו חציות מים מהנות ומרעננות. לא יכולתי להתאפק למראה סלעי הגרניט שהיו בדרך המזמינים את חובבי השיפועים וכך מצאנו את עצמינו במגרש משחקים עולים ויורדים על סלעי הגרניט באושר גדול.
 
 


 חגיגת חיים וצבעים
התנתקותו של האי מהיבשת גרמה להתהוות בעלי חיים וצמחים אנדמיים עליו. אחת הרכיבות מביאה אותנו היישר ליער הגשם ראנומפנה (על שם המעיינות החמים שיש שם) שנמצא בחלקה המזרחי של מדגסקר. ביער הגשם יורדים בין 1500 ל- 4000 ממ' גשם בשנה והעונה הגשומה היא דצמבר עד מרץ, את הלילה אנו מבלים בלודג' על גדת הנהר...חלום.

  
 
בבוקר אנו הולכים לחוות את אחד מהסמלים העקרים של מדגסקר: איך לא, הלאמורים החביבים שאי אפשר להישאר אדישים כלפיהם. מפגש מרתק עם 4 סוגי למורים המקפצים בין העצים כאילו יש להם כנפיים. במדגסקר ישנם 11 סוגי למורים, 4 מהם הם פעילים בלילה. סוגי הלאמורים השונים מתאפיינים בצמחים שהם אוכלים חלקם אוכלים את הבמבוק, חלקם את פרי הגויאבה התותית וחלקם את פירות האיזדרכת (הרעיל לקיבת אדם). 
 

 השיטה היא כזאת, ישנם מדריכים הנמצאים ביער ומדווחים היכן נמצאים הלמורים וכך המדריכים המובילים יודעים לקחת אותנו בכדי שנזכה לראותם. תוך כדי ההליכה פוגשים  לטאות, נחשים וחרקים בצבעים מהממים. יער הגשם מתחלק ליער ראשוני אשר בו העצים הגדולים והיער המשני שבו נמצאים הצמחים שצריכים להלחם על אור השמש. בסיום המסלול אנו מגיעים לרחצה בבריכת מעיינות חמים הזדמנות נהדרת לשחרור השרירים. החושך יורד וחיי הלילה ביער מזמנים בעלי חיים חדשים שאינם פעילים ביום כמו מיני זיקיות ציפורים, צפרדעים ועכבישים ענקיים....חוויה מיוחדת. 
 

  
 


 
 
 בוקר חדש של מנוחה  לשרירים, יום שהתחיל ברפטינג על נהר הראנומפנה ביער הגשם, הכל התחיל טוב, פתאום נשמעה צעקה של מדריך הסירה שלי, הוא תופס את רגלו וצועק מכאב תוך כדי הפשלת מכנסיו מתגלה עקרב צהוב קטן אך אכזרי. תוך דקות המדריך נכנס לערפול יורדים לגדה ונושאים אותו אל הכביש משם הוא מפונה לרופא.
לאחר שהמדריך של הסירה השנייה חוזר אלינו ממשיכים ברפטינג ועלי מוטלת האחריות  לניהוג הסירה. ריח משכר עולה באפינו מגדת הנהר, אנו מתקרבים ורואים משפחה העוסקת בייצור רום לא חוקי מקני סוכר שהותסס בחבית עם מכסה שנאטם עם גללי זיבו (שור). אדי התסיסה עוברים דרך צינור המקורר במי הנהר לצורך עיבוי. את הטיפות שהתעבו מזרימים לתוך בקבוקים. ממשיכים בשייט ומגיעים לאשד מאתגר משהו, שאותו צולחים למרות נפילה למים של שני אנשים, חוויות כבר אמרנו?! 
את היום המשכנו ברכיבה של 25 קמ' בין כפרים ושדות תה אינסופיים וביקור במפעל לייצור התה. בסיום, הגענו למלון כמו גן עדן השוכן על שפת אגם.... תענוג של יום.

 
  
טעם של עוד
מדגסקר היא יעד המלא בפוטנציאל לטיולי אופניים המשלבים טבע ובעלי חיים. השילוב של נגישות מצד אחד ופראיות מצד שני מסקרן אותי מאוד. הכוונה היא לפתח שם מסלולים ברמות שונות.
 
                   
למי זה מתאים?
הטיול למדגסקר מתאים לכל אוהבי הרכיבה והטבע באשר הם, חובבי הצילום מבניהם יחגגו בענק. לרוכבים הרוצים לחוות חיבור עם האוכלוסייה המקומית החיה כמו לפני מאות שנים אשר ניתן להגיע אליה רק באופניים או ברגל. לאלה שיופי בעלי החיים הצבעוניים ושובבות הלאמורים עושים להם את זה. לאלה שחווית רכיבה על סלעי גרניט בעלי אחיזה אין סופית סטייל "מואב" מהנה אותם.
מרחקי הרכיבה נעים מ-25 קמ' ועד 60 קמ' משך הטיול הוא שבועיים עם 8 עד 10 ימי רכיבה תלוי בתכנית. מועד הטיול הבא מתוכנן לפסח 2017.

 
 
הכותב , ערן פוביצר מדריך אופניים, ניתן לקבל פרטים במייל   eranpo62@gmail.com