צמיג ONZA Ibex 27.5 2.4

 עדי בלן   
 #1 יולי 2014     שטח   
ONZA Ibex 27.5 2.4 צמיג
יבואן: בייקדיל www.bikedeal.co.il
מחיר: 237
משקל: 840 גרם

מעבר לאופני אול מאונטיין (אנדורו?!) בקוטר גלגל של 27.5 בקיץ שעבר העמיד אותנו בפני משבר צמיגים קל, לעומת המבחר המצוין של צמיגים שקיים בגרסאות tubeless ready בגלגלי 26, נדמה היה שהיצרניות עדיין לא הספיקו להגיב לקוטר החדש  ונשארנו  עם 2 או 3 אופציות מכל יצרן (במקרה הטוב), ואלו לאו דווקא אופטימאליות לתוואי השטח המקומי. בימים אלו המצב במגמת השתפרות, אך עדיין כל תוספת למבחר האופציות שלנו היא מבורכת ובוודאי כשמדובר ב Onza Ibex עמו יש לנו ניסיון מצוין בגרסת ה26 שלו.
מהיבואן המקומי בייקדיל, קיבלנו את ה Ibex 27.5 , ברוחב 2.4 אגרסיבי למדי (כעת אונזה השיקו אותו גם ברוחב 2.25 שפוי יותר) .הצמיג מאופיין בנפח גדול במבנה ריבועי, הרוחב המוצהר הוא 2.4 אינץ', אך זהו 2.4 “בינוני” ראינו רחבים הרבה יותר, הגוף בעל120 TPI , דרומטר הגומי משתנה בין 55A  ל 65A ומשקל העומד על 840  גרם. מתווה הסוליה של הצמיג מאופיין בקוביות גדולות ומרווחות היטב ובמיוחד ראויות לציון השיניים האגרסיביות בצידי הצמיג שהוכיחו עצמן שימושיות מאוד בתנאי קיץ ישראליים.


בשימוש:
לאור רוחב וגודל הקוביות המפלצתיות כמעט של האייבקס, הרכבנו אותנו כצמיג קדמי על אופני 150 מ"מ וגם זה אחרי לבטים לאור התנגדות הגלגול שצפינו שתהיה לצמיג בגודל כזה. הצמיג מוגדר כ TLR כלומר מוכן לטיובלס אך אינו בתקן UST מאושר של מאביק. לא נתקלנו בבעיות מיוחדות להעלות אותו על חישוק של WTB.
אחיזה:
בגזרת האחיזה היו לנו ציפיות מאוד גבוהות מהאונזה, הוא החליף צמיג מעולה של חברה אחרת ברוחב צר יותר (אך במשקל זהה), ורצינו לקבל לפחות את אותם ביצועים, לא התאכזבנו.האחיזה שהאייבקס מייצר היא לא פחות ממעולה, ועיקר הצטיינותו בתנאי הקיץ שלנו עם אדמה משוחררת מעל בסיס קשה יחסית. הקוביות הצידיות נתנו לנו בטחון בסיבובים "משוחררים" כפי שמעט צמיגים יכולים, ואלו המרכזיות  סיפקו סוליה יציבה מאוד תחת בלימה.
 
 
 
גלגול:
מבחינת גלגול הציפיות שלנו היו הרבה יותר נמוכות, זה צמיג שמוגדר צמיג פרירייד ע"י אונזה ומבט על גודל הקוביות מבהיר שככל הנראה, מהירות גלגול לא הייתה בראש סדר העדיפויות של היצרן, עם זאת, ובהתחשב ברוחב הצמיג ומשקלו (הסביר מאוד לייעוד), מהירות הגלגול הייתה לא רעה כלל, ולא פחות טובה מצמיגים אחרים בקטגוריה. עדיין לא היינו בוחרים בצמיג זה כקדמי בחורף שלנו, באותה נשימה אפשר לומר שלא היינו בוחרים אותו כצמיג אחורי כלל.
עמידות:
במהלך המבחן, ניסינו כמיטב יכולתנו ל"הכאיב" לאונזה, רכבנו איתנו בלחץ יחסית נמוך (24 psi) בכל תנאי השטח האפשריים בארץ, ולא יכולנו לו, מעבר לשחיקה לא גבוהה של הקוביות עצמן, הצמיג נראה חדש, לא נתקלנו בנזילת אוויר מכל סוג (כולל פנצ'רים ושאר מרעין בישין)
סיכום:
האייבקס הוא צמיג קדמי אגרסיבי ומעולה לרוב ימות השנה בשבילי הארץ, הוא מספק אחיזה פנומנאלית בתנאי קיץ במחיר של מהירות גלגול בינונית, מבחינתנו, ולסגנון הרכיבה שלנו, זהו טרייד-אופ שאנחנו חיים איתנו בשמחה כמעט כל ימות השנה.
יותר:
אחיזה מעולה לתנאי קיץ, עמידות, משקל סביר
פחות:
מהירות גלגול בינונית.

 
ONZA    Ibex    עדי בלן    צמיג שטח   

רוכבים שקראו כתבה זו קראו גם