מתיש לכיש 2016

מתיש לכיש 2016
 


 
7:30 בבוקר על קו הזינוק של מקצה הגראבל במתיש לכיש 2016. כ40 רוכבים קופאים מקור בצל העצים של יער צרפת בעמק האלה, ליד שריגים. הטמפרטורה היא כ4 מעלות, אבל התחזית ל20 מעלות בצהריים גורמת לרוכבים לוותר על שכבות מיותרות ולהעדיף לקפוא בדקות הרכיבה הראשונות. כחצי שעה מאוחר יותר מוזנקים כ160 רוכבי אופני הרים לאותו המסלול.

זינוק מדורג לאופני גראבל והרים הוא חידוש במתיש לכיש, שמתקיים השנה בפעם השלישית. ההפרדה בזינוק נועדה ליצור בידול בין אופני הגראבל, המהווים את הבסיס לאירוע, לבין אופני ההרים להם עשוי להיות יתרון במספר ירידות מדורדרות בין הק"מ ה18 ל21. כמות המשתתפים המשמעותית השנה שמה את האירוע על המפה, והוא כבר אינו אירוע פיראטי קטן כפי שהיה בשנתו הראשונה. 

 
המסלול
המסלול השנה כלל 104 ק"מ על כ1800 מטר טיפוס בגרסה הארוכה וכ78 ק"מ בגרסה הקצרה, והותאם באופן מושלם לאופני גראבל, בכך שכלל בעיקר שבילים רחבים ומעט דרכי אספלט צדדיות. המסלול אינו מסומן ודורש מכל רוכב לנווט בעצמו על פי קובץ ניווט. מזג האויר המושלם, תנאי הקרקע המעולים עם קרקע מהודקת ומעט מאוד שלוליות, והירוק האינסופי יצרו תפאורה מושלמת.
 


 
נתוני המסלול היבשים אינם נותנים את התמונה המלאה. לא סתם המירוץ נקרא "מתיש לכיש", שם אותו הגיתי אני ברכיבת הכנה שעשינו לפני האירוע הראשון לפני שנתיים. מדובר אמנם במרחק וכמות טיפוס בינוניים במונחי אפיק, וגם ללא עליות ארוכות מאד או סינגלים, אולם הנתונים מטעים.  המסלול מהיר ומפתה לרכוב בקצב חזק יחסית בחלקו הראשון. חלק זה כולל גם עליות רבות, שגם אם אינן ארוכות מאוד, הן יחסית קרובות אחת לשניה ובמספר מקרים תלולות למדי. כשמגיעים לרבע האחרון של המסלול בפארק בריטניה, נתקלים בסדרת קירות לא צפויים שמוציאים מהרגליים את המעט שנשאר בהן. רכבתי את המסלול כבר אולי 6-7 פעמים בגרסאות שונות, וכל פעם אני מופתע מחדש מהקושי של הרבע האחרון של המסלול. אפשר לראות את התשישות על הרוכבים המגיעים לקו הסיום. את המסלול ניתן לראות ולהוריד כאן .  
האקשן
זינוק מקצה הגראבל כלל פריצה של חבורת חוד בהובלת דביר אלמוג, נעם שילר, אנג'לו די ורולי, ועוד מספר רוכבים. הקבוצה השנייה בה רכבתי כללה כ10 רוכבים והתדלדלה לאחר כ15 ק"מ כשהתחילו העליות. רוכבי הכביש המובילים מקבוצת CCC, ים פוליאק ואביב יחזקאל, עקפו אותנו לאחר כמעט 50 ק"מ, כשעתיים וחצי של רכיבה. בהמשך עקף אותנו פלוטון של רוכבי המאסטרס של CCC  שגם לקחו את הפודיום בקטגוריה ואיתם גם עידית שוב שניצחה בקטגוריית הנשים. הם עקפו אותנו בקצב מעורר הערצה. הזמן המהיר במסלול הארוך 3:48 הושג ע"י ים פוליאק, כאשר הזמן המהיר לאופני גראבל 4:03 הושג ע"י דביר אלמוג. 
 ברמה האישית הייתה לי רכיבה מאד מוצלחת ומהנה. זוהי הרכיבה הראשונה רצינית שלי על אופני הגראבל החדשים שלי – Niner RLT Steel – אופניים שעל הנייר תפורים למסלול כזה, וחששתי מעט כי טרם הספקתי לכוון אותם לגמרי וגם צמיגי הטיובלס עדיין לא תפסו לגמרי. אבל רוב החששות התבדו והבעיה היחידה בה נתקלתי היו מתקני בקבוק בעייתיים שגרמו לנפילת בקבוקים מספר פעמים.


 


 כשזה קורה בירידה מהירה זה מצריך חזרה לאחור וגורם לאיבוד זמן ואנרגיה מעצבנים. אבל חוץ מזה האופניים התגלו כנוחים מאוד, ולא היו לי שום תקלות. שבילי הכורכר, או הגראבל, האינסופיים של מרחבי לכיש הם חוויה יוצאת דופן, בעיקר בעונה זו כשהכל מסביב ירוק ופורח והקרקע במצב אופטימלי. גם המסלול הייחודי שכלל רק שבילים 'נוחים' ללא סינגלים וכמעט ללא מקטעים 'מפרקי עצמות' תרם לחוויה. כצפוי מיום שמש חורפי כזה השבילים היו מלאים במטיילים, בעיקר באזור פארק בריטניה וזה חייב ערנות רבה מרכבים והולכי רגל, אבל רבים מהמטיילים קראו קריאות עידוד שתרמו לאווירה.


 האירוע היחידי שהעיב על השמחה הייתה שבירת המעביר של חברי לרכיבה במעבר מתחת לכביש 35. שלולית בוץ תמימה למראה גבתה מספר לא קטן של מעבירים שבורים. אני עברתי בהליכה וניצלתי, ולאחר שוידאתי כי החילוץ בדרך המשכתי בדרכי. הסיום במבשלת שריגים, עם הבירה המעולה והנקניקייה, ועם טקס הפודיומים המשעשע כרגיל בניצוחו של נימי כהן היוו סיום מרענן לרכיבה.


 


  


סוף דבר
המתיש לכיש הינו אירוע ייחודי במספר מובנים: הוא אחד הבודדים שהפך מאירוע פיראטי לאירוע חוקי ומסודר רב משתתפים, והוא גם היחיד הופנה באופן מובהק לקהילת הגראבל. גם אם בסופו של דבר רוב המשתתפים רוכבים על אופני הרים, נראה כי תרבות הגראבל מכתיבה את אופי האירוע והאווירה. 


 


הפקת האירוע היא שיתוף של זיו ענפי, הוגה האירוע, ונימי כהן מעז הרים הפקות. לימור שני תכנן את המסלול המדהים עליו עוד תשמעו בהמשך. זיו ונימי הצליחו לרתום השנה מספר מרשים של ספונסרים כמו Recycles, יבואני קנונדייל וניינר, power bar, ומותגים נוספים. זו הייתה גם הזדמנות לספר מעט על מועדון הגראבל החדש שהוקם ע"י  Recycles. מבשלת שריגים בה הייתה נקודת הריכוז והסיום נתנה גם היא חסות ופינקה את הרוכבים בבירה המשובחת שלה ובנקניקיה בתום המרוץ. ובנוסף חסויות של בייקטק יבואני DT ומוטואופן יבואני מקסיס שתרמו מתנות למנצחים. תודות רבות גם למתנדבים שסייעו בהרשמה המתוקתקת, לאורך המסלול, ובתחנות הרענון, וגם איציק גטניו ממשטרת ישראל שעזר לאירוע לקרום עור וגידים.


  
 
תוצאות:

הרים 40+ ארוך:
גל צחור 4:03
דן זיגמונד 4:04
גיא באומל 4:08
הרים 40+ קצר:
חזי סייר 3:36
ניר פינקלשטיין 3:36
אמיתי טפלא 3:45
הרים עד 40 ארוך:
ים פוליאק 3:48
אביב יחזקאל 3:49
פז פינק 3:49  
הרים עד 40 קצר:
ניתאי זכריה 3:17
רפי שיטרית 3:18
אודי שחם 3:35

הרים נשים קצר:
טלי הברפלד 5:18
דלית אנגל 6:17
עינת כספי 6:17

הרים נשים ארוך:
עידית שוב 4:03
עומר שפירא 4:25
גלי אברג'יל 4:30
 גראבל 40+ קצר:
ניר ישראלי 3:27
שגיא פיינשטיין 3:40
עומר הורביץ 3:55


גראבל 40+ ארוך:
נעם שילר 4:10
אלעד כהן 4:22
לני אנגלהרט 4:37
גראבל עד 40 ארוך:
אלמוג דביר 4:03
יובל בן מרדכי 4:28

אריק רבינוביץ' 4:42