משקפי שמש אופטיים - Oakley Flak 2.0 XL

מבחן למשקפי שמש אופטיים -  Oakley Flak 2.0 XL
 
יבואן – לוקסאוטיקה אופטיקס
 
מחיר: גרסת עדשות רגילות 799-829 ₪   (גרסת עדשות אופטיות 1800-1900 ₪ ) 

 
מי מאיתנו הרוכבים שמרכיב משקפי ראייה מכיר את ההרגשה – כולם מחליפם משקפים עם כל דגם חדש שיוצא ורק אנחנו תקועים עם משקפי המרשם שלנו, אותם נחליף במקרה הטוב רק כשיתבלו לגמרי או שיתחלף לנו המספר. הסיבה כפולה – גם העלות הגבוהה הכרוכה במשקפים אופטיים, וגם העובדה הפשוטה שמגוון דגמי משקפי הספורט הנותנים פיתרון לעדשות אופטיות מוגבל ביותר.
לרוכבים קצרי הרואי קיימות 3 אפשרויות עיקריות:
  1. משקפי ספורט עם תותב (insert) אופטי
  2. החלפת עדשות עצמאית אצל אופטיקאי – מתאים רק למשקפיים עם עדשות עד גודל מסויים ושאינן קמורות מידי (בדר"כ רלוונטי למשקפי קז'ואל ופחות למשפקי ספורט אמיתיים)
  3. קניית משקפי שמש עם עדשה אופטית יעודית ישירות מהיצרן. אופציה זאת היא היקרה יותר ולא תמיד זמינה בארץ.
 
עד היום בחרתי תמיד באופציה 2, ונאלצתי לרכוב עם משקפי קז'ואל ספורט של יצרנים כמו בולה, רייבאן ואוקלי. לכן מאד שמחתי כשניתנה לי ההזדמנות לבחון משקפי ספורט "אמיתיים". את אוקלי אין צורך להציג, ולאחרונה בחנו את דגם ה Jawbreaker החדש שלהם. היבואן לוקסוטיקה, החל לאחרונה לקבל הזמנות לעדשות אופטיות ישירות מהיצרן, דרך האופטיקאים והמשווקים המורשים בארץ.
 
הדגם שקיבלנו למבחן הינו דגם ה Flak 2.0 XL המיועד לריצה ולרכיבה, הוא בנוי על בסיס מסגרת עליונה עם עדשות מתפרקות, ומגיע במגוון הרכבים של צבע מסגרת ועדשות מסוגים וצבעים שונים. למבחן קיבלנו מסגרת שחורה עם עדשות Black Iridium.
תהליך ההזמנה הוא פשוט מאד – שולחים מרשם מאופטומטריסט במייל, ולאחר כשבוע הגיעו המשקפיים לחנות היבואן במשלוח מיוחד מארה"ב.
 
התאמה לפנים
דגם ה Flak 2.0 XL  הינו בעל מימדים צנועים יחסית לדגמים האחרים של החברה, ומתאים למגוון רחב של פנים. על הפנים הצרים יחסית שלי הדגם התאים בצורה טובה. מסגרת הניילון מבוססת טכנולוגיית O-Matter של המגה יצרן אשר מאופיינת במשקל קל והתאמה מעולה למבנה הפנים המקובל, עם ידיות מצופות סליקון הנלחצות בעדינות אל הפנים כדי למנוע תזוזה, אבל מבלי ליצור תחושת לחץ. החומר ממנו עשוי ציפוי הידיות כמו גם גשר האף רך ונעים ומונע תזוזה של המשקפיים גם בתנאי לחות ורטיבות. ברכיבה עצמה המשקפיים לא הורגשו ולא זזו על הפנים גם בתנאי לחות קשים.
 
אוורור וניקוז זיעה  
רכבתי עם המשקפיים בתנאי חום קיצוניים, כמו גם בממטרי הגשם הראשונים של החורף, והשיפור לעומת המשקפיים הקודמים עימם רכבתי (משקפי קז'ואל ספורט) היה עצום. המשקפיים לא קלטו זיעה על העדשות וכמעט שלא יצרו אדים. רק במקרים בודדים של לחות וחום גבוהים בעת טיפוס במהירות נמוכה מאד החלו להיווצר מעט אדים שהתנדפו מיד עם הגברת מהירות הרכיבה. במהירויות גבוהות המשקפיים חסמו את הרוח בצורה טובה. 

 
עדשות
כאמור, עדשות משקפי המבחן הן אופטיות ויוצרו עבורי במיוחד על פי מרשם. תכנון העדשה הוא דיגיטלי, כלומר אלגוריתם מיוחד שבונה את העדשה האופטית בהתאם למרשם ולקימור העדשה. היצרן תומך בעדשות אופטיות בין טווח של פלוס ארבע למינוס חמש וצילנדר עד מינוס 3. אצלי המספר נמוך יחסית, אבל בהרבה מקרים לוקח זמן להתרגל לעדשה אופטית חדשה, בעיקר במשקפיים עם עדשות גדולות וקמורות. במקרה הזה, מרגע ההרכבה העדשות נתנו תחושה חדה וברורה ללא עיוותים כלשהם,  כפי שאכן מובטח מטכנולוגיית ה HDO – High definition Optics של אוקלי. החיסרון היחידי כאן הוא המחיר היחסית גבוה.
 
על פי היצרן העדשות מספקות הגנה של 100% מפני קרני UVA UVB  ואור כחול מזיק. העדשות כוללות ציפוי הידרופיבי דוחה נוזלים וקל לניקוי שאינו משאיר משקעים על גבי העדשה. רמת הסינון של העדשות נתנה מענה מצויין לתנאי הקיץ הישראלי, אולם לא הגבילה את הראייה בשעות הבוקר המוקדמות או שעות בין הערביים. ניקוי העדשות לאחר הרכיבה גרם במקרים מסויימים להתנתקות העדשה מהמסגרת, כך שצריך לשים לב לנגבן בעדינות.
 
סטיילינג

אני לא חובב גדול של משקפי ספורט כפריט אופנה, ובטח שלא לשימוש יומיומי. הFlak 2.0 XL הן בעלי מראה עדין יחסית למשקפי ספורט, ואכן הם יכולים לענות למגוון רחב יחסית של טעמים והעדפות. כנראה שחובבי הJawbreaker יחשבו שאילו משקפיים לא מספיק תחרותיים, אבל מאידך, הם יכולים בהחלט להתאים כמשקפי שמש All-round למי שחובב את העיצוב הספורטיבי. מבחר הצבעים הרחב נותן מענה גם מבחינה זאת. אני אישית עובר למשקפי קז'ואל עם תום הרכיבה.
 
יותר: נוחות, עיצוב, איכות אופטית
פחות:  מחיר

 

רוכבים שקראו כתבה זו קראו גם