Oakley Jawbreaker

Oakley Jawbreaker

כתב: כפיר כחלון
יבואן: לקסאוטיקה ישראל
מחיר: 980 ₪


 מהרגע שבו חברת Oakley התחילה לחשוף את הדגמים החדשים של משקפי הרכיבה שלה, הורגשה תזזית כאן במערכת we:Ride וההמתנה לקראת המועד בו נקבל את המשקפיים למבחן, בערה בנו. אחרי הכל, מדובר באחת החברות החדשניות והמגניבות בשוק האופניים ותמיד כיף לראות את החידושים של החברה שהמציאה את משקפי הרכיבה.
Oakley הוקמה ב-1975 בגראז' של מייסד החברה James Jannard אשר ייצר גריפים לאופנועי מוטוקרוס, אותם מכר ישירות מהטנדר שלו באירועי מוטוקרוס ברחבי קליפורניה. הגריפים היו עשויים מגומי ייחודי ובכך המוצר נבדל מכל המוצרים שהיו דאז בשוק (אותו גומי הוא הגומי המיוחד שOakley  משתמשת עד היום לאפונים ולגומי בזרועות המשקפיים). ב-1980 ייצרה Oakley לראשונה משקפי סקי וב-1984 יצרה את  ה- Factory Pilot Eyeshades, לראשונה משקפי אופניים ייעודיים שדמו מאוד למשקפי סקי. הדגם אומץ מהר מאוד ע"י אושיות סטייל כגון גרג למונד ואנדי המפשטיין ומאז Oakley הלכה וצברה פופולריות בתחום. אגב, לפני שנתיים הוציאה Oakley חידוש למשקפי ה- Factory Pilot Eyeshades, עיצוב זהה ועדשות עם אופטיקה עדכנית, הראשון לחנוך אותם בעולם האופניים המקצועני היה אושיית הסטייל העדכנית, טיילור פיני.
מלקסאוטיקה ישראל נציגי היצרן בישראל קיבלנו את דגם הדגל של אוקלי לשנת הדגם החדשה ה-Jawbreaker . כשליחי ציבור מסורים רכבנו, הזענו, ישבנו לקפה והסתובבנו עימם ברחוב על "אזרחי" וכעת אנו שמחים להביא בפניכם את התרשמותנו.


 
Oakley Jawbreaker

הפעם הראשונה בה נתקלנו בדגם Jawbreaker, הייתה כאשר מרק קוואנדיש (The Manx Missile) חבש אותם בטור דה פרנס של 2014. מאז התחילו שמועות ולחשושים לגבי הדגם החדש שOakley  מכינים לנו, מה המאפיינים של המשקפיים, מה הטכנולוגיה שתיושם בהן ובעיקר, איך מקבלים זוג כזה?
מאז עברו הרבה ג'לים בנחשון וקיבלנו לידנו זוג של Oakley Jawbreaker בצבע Sky Blue. מבנה המשקף בנוי ממנגנון פריק, המאפשר שליפת העדשה (אם רוצים להחליף או לנקות) בשיטת Switchlock של Oakley. נציין כי בשל ריבוי החלקים הזזים/ פריקים במשקפיים ובשל העדשה המיוחדת, יש לשטוף במים זורמים את המשקף לפחות פעמיים בשבוע על מנת למזער פגיעות מהמלח שמקורו בזיעה (קורוזיה, בלאי מואץ של הגומי באפון וכו').
 
התאמה לפנים: זרועות המשקף ניתנות לכוונון ולהארכה בקלות ובאופן זה מאפשרות התאמה מושלמת למבנה גולגולת שונים וקסדות שונות. המשקף מצויד באפון ובכריות הצמדה (שיושבות על האוזן) מגומי ייחודי (Unobtanium) אשר שומר על מנח המשקפיים גם כאשר הרוכב מזיע.

אוורור וניקוז זיעה: לאחר שלושה חודשים של שימוש על בסיס כמעט יומ-יומי במשקפיים, בחום הישראלי האגרסיבי של יולי-אוגוסט, באימונים ארוכים קשים ובשימוש של מזיע מקצועי, גילינו משקפיים שהם לא פחות ממצוינים. במבחן הרעידות והזיעה של רכיבת כביש ישראלית טיפוסית המשקפיים עמדו מאחורי הסיסמאות ותפסו היטב את מקומן על הראש/אף ללא כל תופעה של החלקה, וללא מסך אדים בטיפוס ובהתנשמויות כבדות.

עדשות ואופטיקה: משקפי המבחן הגיעו עם עדשה בצבע Sapphire Iridium בעלת אופטיקה בטכנולוגית HDO של אוקלי שלפי דברי היצרן מעניקה צלילות וחדות אופטית בכל זווית, וחריצי אוורור העוזרים לנדף את הלחות משטח העדשה. העדשה מספקת אופטיקה מעולה והראייה דרכה אכן חדה וצלולה (הבוחן הוא משקפופר ביומ-יום ובשימוש במשקפיים הללו לא נדרש לאף אמצעי עזר כגון עדשות מגע). לעדשה יכולת מצוינת לדחות נוזלים כגון גשם/ זיעה וכו', יחד עם זאת, עמידות העדשה לשריטות איננה מקסימלית, לאחר מספר רכיבות החלו להופיע מעט פגיעות מזעריות לא ברורות, כנראה ממפגש במהירות עם חרקים.

סטיילינג: במקרה ואתם לא מעודכנים, ה- Jawbreakerהם "ה"משקפיים של העת הזאת, רוכב אשר רוצה להראות עדכני וסטייליסט, זה המשקף עבורו. מלבד ה"טרנד", מדובר על משקפיים במראה ספורטיבי אגרסיבי אשר לא משתמע לשתי פנים וסביר להניח שהוא לא ישמש רבים כמשקף קז'אל טיפוסי. סייג קטן, המשקפיים לא יתאימו/יחמיאו לכל אחד וזאת בשל המבנה הרחב שלהם, ובכל מקרה עדיף להצטייד בקסדה...

סיכום: מאוד נהנינו מהמשקפיים, אפילו אהבנו אותם מאוד. באם אתם מחפשים משקפיים שגם נראים טוב (לטעמנו), גם מספקים אופטיקה מעולה וגם יושבים על הפנים No matter what, ה- Jawbreaker מומלצים בחום.

יותר: סטייל, אופטיקה, נידוף, ישיבה איתנה על הפנים.

פחות: עמידות בנזקי מלח, תחזוקה, סטיילינג שלא יתאים לכל אחד.

 

רוכבים שקראו כתבה זו קראו גם