הקדמה. (יימח שמה..)

הקדמה. (יימח שמה..)

 

 


 

 

אין לי שום דבר נגד קדמה, בחיי שלא, אחרי הכל יש לזקוף לזכותה לא מעט קרדיטים על שהפכה אותנו מיצורים שעירים עם נבוט והרגלי היגיינה איומים לבעלי רכבי SUV מפוארים, ועל אף העובדה שעדיין פה ושם, גם בחלל הקבינה הממוזג עתיר המהגוני והעור ניתן לראות ברנשים המשמרים את אותה מורשת היגיינית מפוארת וכורים גוזלאכים דביקים ממעמקי נחיריהם, אין ספק שעברנו כברת דרך הגונה.

גם האופניים שלנו, על אף היותם המצאה חדשה יחסית על ציר הזמן האבולוציוני, נסחפו בשיטפון החדשנות וחרף העובדה שעדיין מדובר בשני גלגלים המחוברים זה לזה ושעדיין לא מצאו פטנט שיפתור את הרוכב עליהם מלהיות בעל קואורדינציה וחוש שיווי משקל בסיסי, אין ספק שיצירות הקרבון המתוחכמות של היום שונות מהותית מאותן כרכרות עץ דו גלגליות של סוף המאה ה-18.

דא עקה, לקדמה, יימח שמה, יש גם צד מכוער, כי בשלב מסוים נדמה כאילו הגולם קם על יוצרו ובדומה לאותו שוליה של הקוסם הגדול שמאס בעבודה הקשה וברא לו גדודי מטאטאים, נדמה שלעיתים גם יצרני האופניים מאבדים את הרסן, נסחפים באורגיה בלתי נשלטת של המצאות וחידושים ומאיימים להטביע את כולנו בשיטפון הרסני של צורות, שיטות, גדלים, חומרים וצבעים.. כן, מרגע שיצאה הרכבת מן התחנה נדמה שאיבדה זו את בלמיה והיא דוהרת ללא שליטה, יתרה מזו, אם ננסה לשרטט את עקומת האבולוציה שמתארת את האופן בו התפתחו האופניים משחר בריאתם ועד היום נגלה שלאורך רוב ציר הזמן היא מדשדשת וזוחלת בעצלתיים ולמעשה רק בשנים האחרונות הרימה ראש והיא טסה אנכית כמעט, בלי שום סימנים שיש לה כוונות לעצור עד כי נדמה שהשמיים עצמם, כבר אינם הגבול כלל וכלל..

אך די לנו בתיאוריות, פשוט קחו לכם את אלבום התמונות ומצאו את אחד הצילומים הישנים בו אתם נראים בתחילת דרכיכם כרוכבים.. גם אם מדובר במספר שנים שקטן מעשר אני סמוך ובטוח שחיוך גדול של גיחוך יתפשט על פרצופכם ויראה לכם כאילו לא מדובר בשנים מועטות, אלא בפרהיסטוריה של ממש.

קשה, שלא לומר מרגיז, המצב הזה שנקלענו אליו בו אמש נרדמת בחיוך בידיעה שהאופניים שלך הם המילה האחרונה ובבוקר התעוררת לגלות לחרדתך שבזמן שישנת כבר הומלך מלך חדש.. יש כמובן היגיון מאחורי השיגעון ומי שחשב לתומו שהוא קשור לתהליך אבולוציוני תמים וחינני ומדובר בסממן מובהק של קדמה, שוגה, שהרי ה"היגיון" הזה, יותר משהוא סימן לקדמה, קשור בסימן אחר. הסימן הזה: $ (גם הולך, ואפילו ₪ אם בא לכם..).

 

למען ההגינות יש לומר, אי אפשר להאשים את יצרניות האופניים.. בדומה לשוק הסלולאר שמזכיר במעט את הטירוף שאנו, הדו גלגליים חווים, גם הן הבינו שאין להן זכות קיום אם לא ימציאו את עצמן מחדש כל רבעון.. איך למשל הייתם מקבלים תרחיש בו מנכ"ל Samsung או LG היה ניצב על הבמה בתערוכת הגאדג'טים התורנית ומצהיר ש"הטכנולוגיה לא הבשילה מספיק והגענו למסקנה שאין לנו מה לחדש כרגע לכן תישארו עם הדגם הנוכחי עוד שנה שנתיים.."?

אופניים, בדומה לגלמים האלקטרונים שהשתלטו על חיינו, שרויים לדאבוני בעולם המונע לא מעט על ידי אגו וסמלי סטאטוס, ובנינו, לו ניתנה בידנו האפשרות, כל אחד בסתר ליבו היה שמח להופיע בבן שמן כשעל גגון רכב השטח הכי שווה נמצאים האופניים הכי שווים שרק משלימים את חליפת הרכיבה של המותג הכי שווה שהולך יופי עם שעון הדופק הכי שווה, שלא לדבר על חטיף הבריאות הכי שווה...

מי שמתמצא קצת באנטומיה יודע ודאי שבלוטת החשק היא הבלוטה הכי גדולה בגוף ושהחישקומיצין, אותו הורמון שהבלוטה הזו מפרישה, פועל כמו חסם הולכה ומנטרל את פעולתו של המוח בכל פעם שאנחנו גולשים באלי אקספרס או מטיילים ברחוב החשמונאים.. ויצרניות האופניים, כמו כל החברות האחרות במועדון ה"קפיטליסטים" שחרט על דגלו למכור לנו כמה שיותר דברים שאין לנו שום צורך בהם, עושים בבלוטה הזו שימוש מרכזי.

 

ואנחנו.. אנחנו כמו פרפרים אל אור ממשיכים לבלוע את הפיתיונות (השמנמנים והמגרים יש לומר..) שמושלכים לעברנו השכם והערב ולא רק מדברים בכובד ראש בשבחם של קוטרי הגלגל החדשים, ועובי הצירים, והטכנולוגיה, והעובדה שקיצרו את המהלך, או האריכו את המהלך, או הוסיפו שמינית מעלה לזווית הראש והנמיכו את הציר המרכזי ברבע ס"מ, אלא מביטים אל השלדה הצבועה בצהוב זרחני בעיניים מצועפות וממלמלים שזו היא התגלות.. שמדובר בחוויית הרכיבה הכי מדהימה שיכולה להיות וחייכם השתנו ורק שוכחים שזה בדיוק מה שאמרנו לפני חצי שנה על זוג אחר..

ובכל אותו הזמן מוצף המרחב הווירטואלי בדיונים תוססים עתירי מילים לועזיות מפוצצות (שאף אחד לא באמת מבין) והמלצות נרגשות על טכנולוגיות חדשות (שאף אחד לא באמת ניסה) ובניסיונות לשכנע זה את זה באותות ובמופתים שזה לא אול מאונטיין אלא אינדורו, וכולנו חכמים וכולנו נבונים וכולנו יודעים את התורה ואף אחד לא מעז להיות זה שיקום ויצעק שהמלך הוא עירום..

 

 

אז באמת שאין לי כלום נגד קדמה, אבל באמש'לכם, תרפו קצת ותנו פשוט לרכוב..

רוכבים שקראו כתבה זו קראו גם